Obecnie Dobrowoda jest jednym z 33 sołectw należących do Gminy Turośń Kościelna. Wieś liczy około 150 mieszkańców zamieszkałych na 40 posesjach. Jej walory oraz podmiejskie położenie 15 km od Białegostoku, powoduje że ludzie chętnie się tu osiedlają. Do najbardziej popularnych nazwisk w Dobrowodzie należą: Haliccy, Gumieniakowie i Ciszowie.

Niewielu już mieszkańców trudni się rolnictwem, część z nich dojeżdża do pracy w pobliskich miastach tj. Białymstoku i Łapach. Pod względem religijnym mieszkańcy należą do parafii Turośń Kościelna obchodzącej w 2015r 500-lecie istnienia.

Dojazd do siedziby gminy oraz kościoła odbywa się drogami powiatowymi, utwardzonymi w latach 70-tych. Komunikację publiczną do najbliższych miast zapewnia przystanek kolejowy w Baciutach oddalony około 1 km od Dobrowody.

Dzieci z Dobrowody dowożone są autokarem szkolnym do szkoły podstawowej w Turośni Dolnej i Publicznego Gimnazjum w Turośni Kościelnej. Z myślą o nich przy głównym skrzyżowaniu we wsi wybudowana została wiata przystankowa – jedyny obiekt publiczny we wsi. Tam też starsi mieszkańcy zaopatrują się w produkty spożywcze w objazdowym sklepie.
W 1986 r drogą powiatową przez wieś poprowadzono granicę Narwiańskiego Parku Krajobrazowego. W 1996 r po przekształceniu go w Narwiański Park Narodowy, droga stała się granicą strefy ochronnej NPN a w 2003 granicą Obszaru Natura 2000.

Samorząd Gminy Turośń Kościelna w 2004r wybudował dla mieszkańców sieć kanalizacyjną oraz utwardzona została asfaltem główna ulica we wsi. W 2014r zmodernizowane zostało również ujęcie wody w Baciutach. W ramach inicjatywy obywatelskiej powstał również wspólny projekt właścicieli działek oraz gminy w celu poprawienia nawierzchni gruntowej drogi gminnej gdzie powstają kolejne posesje w zachodniej części wsi.

Nazwa miejscowości oraz atrakcyjne położenie świadczy o jej możliwościach rozwoju poprzez turystykę. Przez wieś prowadzą już trzy znane szlaki turystyczne. Rowerowy Podlaski Szlak Bociani, w kolorze czerwonym, biegnący przez cztery parki narodowe na długości 400 km. Rowerowa Obwodnica Narwiańskiego Parku Narodowego w kolorze niebieskim o długości 90 km, łączy Suraż, Choroszcz, Tykocin, Kurowo. Pieszy Szlak Archeologiczny (Włókniarzy) w kolorze niebieskim na długości 75 km prowadzi tędy z Fast do Rajska.

Przez Dobrowodę przejeżdżają regularnie również turyści konno między kilkoma stadninami w Uhowie, Markowszczyźnie i Mincach. Z myślą o nich zostanie wyznakowany Konny Szlak Bojarski, nawiązujący do historii. Wśród mieszkańców wsi popularne jest spacerowanie z kijkami nord walking. Wytyczenie w terenie takich ścieżek z pewnością przyciągnie również potencjalnych turystów odwiedzających Narwiański Park Narodowy.

W Dobrowodzie powstaje też oryginalna kwatera agroturystyczna, pod nazwą „Dobrowoda-Zdrój”, budowana wyłącznie z materiałów ekologicznych; kamieni, drewna, gliny i trzciny. Można tu będzie nauczyć się jak układać bruk, budować z gliny czy kryć trzciną dachy. Na działce wykopany został basen oraz kaskada, nawiązując tym samym do nazwy miejscowości związanej z wodą. Pod wiatą turystyczną można będzie schronić się lub zorganizować warsztaty czy okolicznościową imprezę dla mieszkańców lub gości. Kwatera współpracować będzie z mieszkańcami, którzy zechcą podzielić się z turystami swoją pasją i umiejętnościami.